Evde Saç Bakımı

Evde Saç Bakımı

Evde saç bakımı, hem zamandan hem maddi olarak kazanç sağlayan bir yöntemdir. Evde el altında her zaman bulunabilen malzemeler ile saç bakımı yapılabilmektedir. Bu malzemeler ile elde edilen krem, maske ya da besleyici yağlar ile bu uygulamalar yapılmaktadır. Ama bu tip uygulamalar her saçta aynı etkiyi göstermemektedir. Bu nedenle bu uygulamalardan birini uygulamadan önce hangi saç tipine uygun olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Yani uygulama yapacak kişinin saç tipi ile uyumlu olacak uygulamayı mutlaka bilmesi gerekmektedir. Aşağıda farklı saç tipleri için farklı saç bakım uygulamaları yer almaktadır.

Evde Saç Bakımı Yapanlara Kuru Saçları için Bakım Önerisi

Evde Saç Bakımı Yapanlara Kuru Saçları için Bakım Önerisi

Saçlar, sürekli boyama, havadan yapışan tozlar ile saçların kirlenmesi ve aşırı rüzgara maruz kalması sonucunda kurumaktadır. Saçların daha çabuk kırılıp, uzamasını etkileyen bu kuruluk evde yapılabilen bazı uygulamalar ile sonlandırılabilir. Kuru saçlar için evde yapılabilecek en güzel uygulama sıcak yağ uygulamasıdır. Saçların sağlıklarını yerine kazanması için neme, nem için de yağa ihtiyacı vardır. Bu sıcak yağ uygulamasında saçların ihtiyaç olan yağ oranının emilmesi sağlanır.

Kuru saçlar için sıcak yağ uygulaması

Haftanın 2 günü düzenli olarak yapıldığında saçların 1 ay içinde eski haline dönmeleri sağlanmaktadır. Saçların uzunluğuna göre zeytinyağı, 4-5 damla nane yağı ve 3-4 damla okaliptüs yağı yeterlidir. Hazırlanan bu yağlar derin bir kasenin içinde iyice karıştırılmaktadır. Benmari usulü ile bir tencere içinde çok fazla, saç derisini yakacak kadar olmamak şartı ile ısıtılmaktadır. Isıtılan yağ, saçın her yerine eşit ve düzgün bir biçimde sürülmektedir. Saçı tam saran bir bone ya da streç film ile saçlar kapatılmakta ve yağın tam olarak emilmesi beklenmektedir. Bekleme sonunda saçlar şampuan ve saç kremi ile yıkanır.

Yağlı Saçlar için Bakım Önerisi

Yağlı saçların bakımı, normal ya da kuru saçlara göre biraz daha zordur. Hemen yağlanma ya da aşırı yağlılıktan dolayı başka saç ve saç derisi hastalıklarına neden olabilen yağlı saçlar, düzenli bakım isteyen saç tipleridir. Daha çok bu özellik genetik olarak dökülen saçlarda kullanılmaktadır. Sürekli tozlu ortamlarda kalma, duman ya da kire maruz kalma durumlarında daha çabuk etki eder. Ayrıca yağlı saçların fazla yağ üretiminin engellenmesi için karbonatlı ve sirkeli saç bakım maskesi uygulanabilmektedir.

Yağlı saçlar için karbonat ve sirke maskesi

Bir çay bardağı doğal sirke ve 4 yemek kaşığı karbonat ve bir miktar su yeterlidir. Yağlı saç maskesi için ilk önce bir miktar su ile karbonat macun kıvamına gelene kadar karıştırılır. Kıvama gelen macun sadece saç derisine güzel bir şekilde sürülmektedir. Yaklaşık 10 dakika süre ile saçta bekletilen karbonat süre sonunda normal şampuan ile yıkanır. Saçların durulama aşamasında sirke 2-3 litre suyun içine eklenir ve son durulama suyu olarak kullanılır.

Saç derisinin PH değerini dengelemeyi sağlayan bu maske ile kısa sürede yağlı saç derdinden kurtulmak mümkün olmaktadır. Haftada 1 kere uygulanması uygun görülen bu bakım önerisini yağlı saç tipine sahip herkes uygulanabilmektedir.

Evde saç bakımı yapanlara kuru saçları için bakım önerileri verdik. Antalya’da saç ekim merkezi olarak çalışan firmamız saç ekimi ve sakal, bıyık kaş ekimi tedavileri uygulamaktadır…