Saç ekimi kaç greft yapılmalı

Saç ekimi kaç greft yapılmalı?

Antalya saç ekimi merkezimiz sık sorulan soruları yanıtlıyor. Saç ekimi kaç greft yapılmalı? İşte cevaplar;

Saç ekimi kaç greft yapılmakta, saç kökleri nasıl alınmaktadır?

Saç ekimi yapılırken, saç köklerini alma işlemi sırasında zarar vermeden alınabilecek en fazla saçı almak ilk amaç olmalıdır. Ayrıca donör bölgenin seyrelmesine sebep olmamak gerekmektedir. Alıcı sahada yaşatılabilecek ve saç üretebilecek kadar greft alınmalıdır. Alınabilecekten fazlasını almak güvenli değildir.

Transfer edilen, ekimi yapılacak saç kökleri greft olarak adlandırılmaktadır. Bir greft ortalama 2.5 saç teli içermektedir. Bu greftler, saçsız kısımlardaki açılmış veya seyrelmiş kısımlara, derinin altına ekilir. Hastaların çoğunda, ekim işlemi bir seansla noktalanır. Ama ihtiyaç duyulan greft sayısına göre bu sayı artabilmektedir. Ne kadar fazla greft kullanılırsa, o kadar doğal bir görünüm elde edilir.

Saç ekimi kaç greft yapılmalıSaç sıklığı algılanabilir mi?

İnsan gözü, % 50 – %100 saç sıklığı arasındaki farkı algılayamamaktadır. Bu sebeple sıklık oranı doğal saç sıklığının % 50’si olursa işlem başarılıdır. Ayrıca, FUT yöntemi ile donör bölgeden alınabilecek greft sayısı 2000 civarıdır. Geçici süreli duyu kaybı, uyuşma ve saçlı deride dikiş izi bırakması sebebiyle, günümüzde FUT yöntemi çok tercih edilmemektedir. Bu arada FUE saç ekim yönteminde bir seansta kafanın arka ve kulaklar arasındaki donör bölgeden 5000 – 6000 greft elde edilebilmektedir.

Arka alanda iki kulak arasında seyrelme görülmemesi ve iz kalmaması için, bir seansta 4000 ve üzeri saç kökü alma işlemi uygulanmamalıdır. Yapılacak 2 ya da 3 seansta başarıya ulaşılabilir. 9 ay arayla yapılan seanslarla verici saha derisinin iyileşmesine ve saçların çıkmasına imkan tanınmış olmaktadır. Geçen süre zaman kaybı olarak görülmemelidir. Bu süre, bazı hastalar tarafından, zaman kaybı olarak nitelendirilmektedir. Ama bu zaman iyi değerlendirilirse gereksiz saç kayıplarının önüne geçmektedir. Ayrıca bu özveri başarısızlıkla sonuçlanabilecek olası bir operasyonu önlemektedir.

Greft sayısının önemi

Saç kayıp şekli ve sebepleri, saçlara ekim yapılan alanın büyüklüğü, kişinin saç alınacak donör bölgesindeki yoğunluk; uygulanacak yöntem, alınacak greft sayısı ve seans sayısını değiştirir. Yapılacak saç ekim işlemi uzman ekip tarafından planlanmalı, tasarlanmalı ve uygulanmalıdır. Bu bilgiler saç ekimi kaç greft yapılmalı? sorusuna cevap vermeye yeter!..

Kişiye özel uygulanacak saç ve deri analizi, saç ekim tekniğiyle kalıcı saç tellerine dönüşecek kadar greft donör bölgeden alınacak ve zarar vermeden saç ekimi işlemi gerçekleşecektir.